קיבלתי הפטר בפשיטת רגל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

עו"ד אליהו כהן- טלפון 0545708608

קיבלתי הפטר בפשיטת רגל

בהליך של חדלות פירעון ניתן להגיע בסופו של דבר למצב של הפטר מהחובות. רבים הם השואלים: "קיבלתי הפטר בפשיטת רגל מה זה בדיוק צו הפטר?" צו הפטר בפשיטת רגל מאפשר לחייב להיפטר מחובותיו ולהתחיל מחדש את חייו הכלכליים. במשרדנו ליווינו כבר תיקי חדלות רבים אשר הגיעו בסופו של דבר למצב של הפטר מהחובות.

קיבלתי הפטר בפשיטת רגל, מה זה אומר מבחינה מעשית?

צו הפטר אינו טופס אחיד לכל אחד ואחד, בית המשפט יכול להחליט על צו הפטר שונה בין חייב לרעהו. הוא יכול לאשר צו הפטר מותנה בפשיטת רגל, חלקי, או צו הפטר חלוט. צו הפטר חלוט פוטר את החייב באופן מוחלט מכל חובותיו שנוצרו בתיקו לפני התחלת הליך החדלות. במקרים חריגים ניתן להשיג הפטר חלוט לאלתר. הפטר מותנה הוא הפטר שמקבל החייב אשר מותנה בעמידתו בהסדרי התשלומים שנקבעו לו, עד הגיעו ליעד שנקבע על ידי בית המשפט, ובו יקבל החייב הפטר חלוט ומלא.

כל זאת כאשר החובות נוצרו בתום לב, אך אם בית המשפט נוכח לראות כי החובות לא נוצרו בתום לב, לפחות כלפי חלק מהנושים, יקבל החייב הפטר חלקי בלבד. בהפטר חלקי יפסוק בית המשפט על הפטר חלוט על אותו חלק מהחובות שכן נעשה בתום לב, ואילו על החלק שלא נעשה בתום לב, יצטרך החייב לשלם לנושה, או להגיע אתו להסדר חובות בהקדם, כי בינתיים יכול הנושה להפעיל נגדו סנקציות באמצעות תיק התביעה בהוצאה לפועל שעדיין פתוח.

אחרי הפטר בפשיטת רגל
אחרי הפטר בפשיטת רגל פנו אלינו!

האם כל החובות מתבטלים אחרי הפטר בפשיטת רגל

חשוב להדגיש ולציין כי צו הפטר מלא וחלוט אינו פוטר את החייב מכל חובותיו. גם אחרי הפטר בפשיטת רגל חובות של קנסות אינן מתבטלות, חובות שנוצרו במרמה אינן מתבטלות, חובות של מזונות גם הן אינן מתבטלות. אולם ישנם מקרים חריגים שבית המשפט יפטור את החייב גם מחובות אלו. בהתאם למצב בריאותי רעוע של החייב וכדומה או כאשר הזכאי למזונות שרוי במצב כלכלי משופר ואין לו צורך בהכנסה נוספת – על פי הערכת בית המשפט.

ולפעמים יקרה גם מצב הפוך שבו בית המשפט ידחה לגמרי את בקשת ההפטר. כגון אם יעריך בית המשפט שהחייב יצהיר "קיבלתי הפטר בפשיטת רגל" וינצל את צו ההפטר לרעה ולא כדי להשתקם כלכלית. תמיד יש להתייעץ עם עורך דין הוצאה לפועל מומחה שיידע איך להציג את הדברים ובכך להימנע מחרטה של אחרי הפטר בפשיטת רגל.

קיבלתי הפטר בפשיטת רגל
קיבלתי הפטר בפשיטת רגל… שלח לנו הודעה ואנו נדריך אותך…

ביטול הפטר בפשיטת רגל

יש מקרים בהם אף לאחר שבית המשפט אישר צו הפטר הוא יבטל את ההפטר. כגון אם החייב לא ישתף פעולה במימוש נכסים שיכולים לכסות חלק גדול מהחוב, או שיתברר שהוא הבריח נכסים, כלומר מכר נכסים במרמה לאחר שכבר לא יכול היה לעשות זאת על פי חוק או שרכש רכב בפשיטת רגל. מטרת פשיטת רגל וצו הפטר אחת היא – לאפשר לחייב לפתוח דף חדש בחייו ולצאת לדרך של שיקום כלכלי. אולם אם הצו מנוצל לרעה רשאי בית המשפט לעיין שוב בצו ההפטר ובתנאים שלו ואף להורות על ביטול הפטר בפשיטת רגל.

לצו ההפטר ישנו משמעות נוספת – הוא נותן הגנה על החייב מפני נקיטת הליכים נגדו על חובות שהצטברו בתיקו בטרם נכנס להליך פשיטת רגל. הסמכות לאישור צו הפטר היא בידי בית המשפט. לפי החוק ניתן בכל עת לבקש צו הפטר, לפני ההחלטה שומע בית המשפט עד עמדתם של הכונס הרשמי ושל הנאמן, וכן של הנושים. במהלך קבלת ההחלטה על צו הפטר או על ביטול הפטר בפשיטת רגל יכול השופט לבקש כל מסמך או הוכחה שירצה.

ביטול הפטר בפשיטת רגל
ביטול הפטר בפשיטת רגל

הפטר מותנה בפשיטת רגל והפטר לאלתר

ראינו שבית המשפט יכול לתת הפטר מותנה בפשיטת רגל וגם לתת הפטר מלא לאלתר, כלומר מיד לאחר ההכרזה על פשיטת רגל. הפטר שכזה ניתן כאשר אין לו נכסים למימוש וגם אין לו כושר השתכרות ועל פי ההערכה גם לא תהייה לו בעתיד כושר השתכרות. הפטר לאלתר ניתן גם במקרים שבהם בית המשפט משתכנע כי אין תועלת לנושים בהשארת התיק על כנו.

התנאים של הפטר לאלתר זהים לתנאים של כל הפטר. גם לגבי הפטור הגורף מתשלום חובות לנושים וגם לגבי חובות שעליהם לא חל הפטר רגיל, כלומר חובות שנוצרו כתוצאה מקנס כספי, חובות של דמי מזונות וכו'. גם הפטר זה יכול בית המשפט לבטל למרות הליך מחיקת חובות, כאשר מתברר לו שההפטר לא מנוצל לטובת שיקום כלכלי. זכרו! זה שאתם מצהירים "קיבלתי הפטר בפשיטת רגל" לא אומר שההפטר לא עלול להתבטל אם לא תנהגו בהתאם.

הפטר מותנה בפשיטת רגל
הפטר מותנה בפשיטת רגל יכול להפוך בעתיד לפטור מלא

השאר תגובה

עורך דין הוצאה לפועל אשדוד אליהו כהן

עו"ד אליהו כהן

עו"ד אליהו כהן בעל ניסיון רב ומתמחה בתחום חדלות הפירעון, פשיטת הרגל ,הוצאה לפועל.
עורך הדין אליהו כהן חבר בלשכת עורכי הדין משנת 2010, בעל ניסיון של למעלה מ-10 שנים במשרדי עורכי דין שונים העוסקים בתחום חדלות הפירעון והוצאה לפועל.

עורך דין
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

מאמרים

בקשת חדלות פירעון
חדלות פירעון

בקשת חדלות פירעון

אם סך כל חובותיכם עומדים על סכום של מעל 150,000 ₪, אתם יכולים לפתוח תיק ולבקש בקשת חדלות פירעון. את הבקשה מגישים לכונס הרשמי שהוא

חדלות פירעון יחיד
חדלות פירעון

חדלות פירעון יחיד

חייב יחיד, כלומר שאינו חברה או תאגיד, יכול להגיש בקשה לחדלות פירעון יחיד באמצעות עורך דין או שלא באמצעותו. הבקשה מוגשת לאפוטרופוס הכללי הממונה על

קיבלתי הפטר בפשיטת רגל
צו הפטר

קיבלתי הפטר בפשיטת רגל

בהליך של חדלות פירעון ניתן להגיע בסופו של דבר למצב של הפטר מהחובות. רבים הם השואלים: "קיבלתי הפטר בפשיטת רגל מה זה בדיוק צו הפטר?"

הליך מחיקת חובות
צו הפטר

הליך מחיקת חובות

לצערנו נגיף הקורונה מורגש היטב בכיס של רובם המוחלט של אזרחי המדינה, הממשלה דנה על סגר ובעלי העסקים נכנסים למתח נפשי, רבים שואלים על הליך

Open chat
1
שלום וברכה,
אני כאן אם יש שאלות..
Call Now Button