הגנת בית מגורים

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

עו"ד אליהו כהן- טלפון 0545708608

בית הגנה על בית מגורים

הגנת בית מגורים | הגנה על בית מגורים | הגנת בית מגורים בפשיטת רגל | בית מגורים בפשיטת רגל | הגנה על דירת מגורים

הגנה על בית מגורים היא לרוב אחד הדברים המרכזיים המטרידים חייב בהליך של פשיטת רגל. האם יצליח בתהליך הגנה על דירת מגורים ואיך מתאפשרת הגנת בית מגורים בפשיטת רגל מורכבת? מושג נכס תפוש השתנה לא מעט בתקופה האחרונה ונושא הגנה על בית מגורים נעשה מורכב אף יותר מבעבר.

הגנת בית מגורים בפשיטת רגל

סלון הגנת בית מגורים
הגנת בית מגורים בפשיטת רגל היא רצון של כל בעל נכס בתהליך. איך נכס ישפיע על הליך הפשיטה ומה האפשרויות במצב זה

אחת השאלות הראשונות בבואו של עורך דין לפשיטת רגל לשאול כל לקוח פוטנציאלי המגיע למשרדו הינה, האם הינו אוחז בזכויות על נכס מקרקעין כיום ו/או אחז בעבר עד לטווח 10 השנים האחרונות.

חייבים רבים המחזיקים נכס מקרקעין על שמם בטרם כניסתם להליך נמצאים במצב של חוסר אונים וחששות כבדים ( יש לומר חששות מובנים) בקשר אל הגנת בית מגורים בפשיטת רגל ומה יעלה בגורל דירת המגורים עליהם טרחו ועבדו החייבים עד שהגיעו לקורת הגג היחידה שלהם.

אם נשים בצד את כל הפרסומים המפוצצים על "ניסים ונפלאות" בכל הקשור לחייבים ולקבלת צווי הפטר "במהירות הבזק", כאן השאלה היא מהותית הנוגעת בדיני נפשות של החייב ובני משפחתו.

הגנת בית מגורים – עורך דין לפשיטת רגל המכיר את פקודת פשיטת הרגל בעבר, וכיום את חוק חדלות הפירעון ושיקום כלכלי החדש, אמור להכין את החייב לאופציות המונחות בפניו בטרם ישקול להיכנס להליך פשיטת הרגל שלאחריה יהיה מאוד קשה לצאת מרגע הידיעה של כלל הגורמים אודות נכס המקרקעין הרשום על שם החייב ומהם סכנות של בית מגורים בפשיטת רגל.

הגנת בית מגורים איך עושים זאת?

שיקום כלכלי האמת אמורה להיות חדה ואמתית וזאת כאשר במקרים רבים בהם חייבים אשר שוקלים את פנייתם להליך פשיטת רגל ויש ברשותם נכס מקרקעין אשר על פי הערכת שמאי לדוגמה שווי הנכס הוא בעשרות אחוזים מעל לגובה החובות הרשומים בלשכת ההוצאה לפועל, אזי אין בסיטואציה זו כל ערך וכדאיות עבור החייב לפנות להליך פשיטת רגל מאחר שלא יהיה לו איך לעשות מהלך של הגנת בית מגורים ושוויה של הדירה לדוגמה לאחר מכירתה יש בה בכדי לשלם את מלוא החובות הקיימים ותיוותר יתרה עבור החייב לדמי שכירות ו/או לרכישת נכס אחר זול יותר.

עם זאת, לא כל זכות במקרקעין תועמד למכירה באופן אוטומטי אלא רובם ככולם יגיעו להכרעה בידי בית המשפט אשר לא ימהר לממש את דירת המגורים של החייב , וזאת לאחר שמוצאו כל האפשריות האחרות העומדות על הפרק ולכן ישנה אפשרות במקרים מסוימים להגיע אל הגנת בית מגורים של חייב.

מה אם תהליך של הגנת בית מגורים לא צלח?

בית מגורים בפשיטת רגל
עו"ד פשיטת רגל אלי כוהן המתמחה בנושא הגנה על דירת מגורים

ראוי לציין עוד כי, אף אם הוחלט בסופו של דבר על מימוש דירת חייב לדוגמא, יש לקחת בחשבון את ההוצאות בגין עלות הסידור החלופי עבור החייב ו/או את העלות של דמי השכירות עבור החייב לתקופה של 36-72 חודשים בקירוב ועל זה יש להוסיף לעיתים שהדירה הינה דירה תפוסה או שהחייב גרוש וגרושתו מתגוררת בה עם ילדיה הקטינים והיא זו שמשלמת את דמי המשכנתא אזי בסופו של דבר, הליכי המימוש  הם לא כדאיים כלל וכלל ולפיכך יש אפשרות לחייב " לקנות את זכויותיו" בחלק השייך לו בדירה אשר אמורה להימכר במסגרת פקודת פשיטת הרגל בתשלומים בהסכמת בית המשפט ובכך לייתר את מכירת הדירה.

הגנה על דירת מגורים – מהם השיקולים שעומדים בפני בית המשפט בעת מכירת דירת החייב?

בית המשפט הינו בעל הסמכות בכל הקשור למימוש או אי מימוש דירת החייב.

בית המשפט, בוחן את השיקולים הבאים בעת קבלת ההחלטה:

  • מיצוי האלטרנטיבה הטובה ביותר – בית המשפט בוחן האם ישנה אלטרנטיבה אחרת פחות פוגעת ממימוש הנכס כדוגמת גיוס כספים בידי צד ג' לצורך פירעון החוב.
  • מצבו האישי והסוציאלי של החייב – בית המשפט בוחן את ההרכב המשפחתי של החייב, האם יש לו ילדים קטנים, מהם הנסיבות אשר הובילו את החייב לקריסה ולצבירת החובות, קבלת עדכון אודות מצבו הבריאותי של החייב, השכלתו וכושר השתכרותו וכדומה.
  • מיצוי כל מקורות הכנסה וממון מצד החייב וצדדי ג'-  בית המשפט בוחן את כל מקורות המימון הקיימים והעתידים של החייב ובני משפחתו אשר יכולים לסייע עבורו בכדי למנוע את מימוש הדירה.
  • מקום מגורים עתידי  – בית המשפט בבואו לדון במימוש דירת החייב הוא נכנס לנעליו של החייב ובודק האם יש באפשרות החייב להשיג קורת גג במסגרתה בוחן אם לחייב ומשפחתו ישנה אפשרות להשיג קורת גג בעתיד לאחר מימוש וחלוקת הרווחים מדירת החייב.

 שימו לב הגנת בית מגורים – ביטול הענקה

בית הגנה על בית מגורים
הנושא הנפוץ ביותר ושעולה בין עו"ד לחייב כמעט בכל תיק יהיה " הגנת בית מגורים "

הכרזת החייב במצב של חדלות פירעון יכולה לגרום לביטול עסקאות שעשה החייב בנכסיו לפני תחילת פשיטת הרגל. ביטול הענקה הינו כלי עבור בית המשפט והמנהל המיוחד לגבי אותם מצבים שעולה שהחייב לאחר בדיקה/חקירה הבריח נכסים בטרם כניסתו להליך פשיטת הרגל וללא כל ביטול הפעולה של החייב, אזי הנושים בכללם יוותרו ללא תשלום החוב על ידי החייב.

ביטול הענקה היא פעולה שתפקידה הוא להפקיע בתנאים מסוימים, הענקות נכסים שנעשו על ידי החייב ללא תמורה או בתמורה מופחתת, לקרוביו או לאנשים אחרים, וזאת לפני תחילת הליך פשיטת הרגל. העיקרון שעליו מבוסס הסעיף הזה הוא שאדם צריך להיות הוגן לפני היותו נדיב ויש לשלם חובות לפני שנותנים מתנות. הענקה יכולה להתבצע אף בדרך של מתנה/גירושין פיקטיביים/הערת אזהרה עבור הלוואה בגינה נרשמה הערה על הנכס/ שיעבוד/ויתור על חוב ועוד.

הרבה פעמים בתהליך זה נגיש ביטולים. ביטול צו עיכוב יציאה מהארץ ועוד הליכים השזורים בתהליך פשיטת הרגל. בגלל שי מורכבות גדולה והשלכות לכל פעולה של החייב. שכן בתקופה המוגדר בחייו כפושט רגל יבדק בציציות לאורך כל הימים והחודשים בהם יהיה בהליך זה. מומלץ ואף מוכרח לפני כל החלטה ופעולה של החייב לעבור ייעוץ אצל עו"ד פשיטת רגל איכותי ובעל ניסיון איתו יצעד בדרך הזו.

 

הגנת בית מגורים – מהם התנאים הנחוצים לצורך ביטול הענקה של נכס ע"י החייב?

לצורך ביטול הענקה ראשית יש לבדוק  מתי בדיוק בוצעה אותה העברה "חשודה" מאחר ובסמכות בית המשפט להורות על ביטול הענקה באופן מלא ואוטומטי אם זה בטווח של 24 חודשים מיום פשיטת רגל אזי בית המשפט המחוזי מבטל באופן אוטומטי, לחילופין אם ההענקה בוצעה בטווח שבין 24-120 חודשים ( בין שנתיים ל-עשר שנים ) אז יש לבית המשפט המחוזי שיקול הדעת באם להורות על ביטול הענקה ו/או למצוא פתרון אחר אשר בסופו של דבר יעשיר את קופת הכונ"ר בסכומים אשר אותם החייב ביקש למנוע מכלל נושיו.

 

השאר תגובה

עורך דין הוצאה לפועל אשדוד אליהו כהן

עו"ד אליהו כהן

עו"ד אליהו כהן בעל ניסיון רב ומתמחה בתחום חדלות הפירעון, פשיטת הרגל ,הוצאה לפועל.
עורך הדין אליהו כהן חבר בלשכת עורכי הדין משנת 2010, בעל ניסיון של למעלה מ-10 שנים במשרדי עורכי דין שונים העוסקים בתחום חדלות הפירעון והוצאה לפועל.

עורך דין
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

מאמרים

בקשת חדלות פירעון
חדלות פירעון

בקשת חדלות פירעון

אם סך כל חובותיכם עומדים על סכום של מעל 150,000 ₪, אתם יכולים לפתוח תיק ולבקש בקשת חדלות פירעון. את הבקשה מגישים לכונס הרשמי שהוא

חדלות פירעון יחיד
חדלות פירעון

חדלות פירעון יחיד

חייב יחיד, כלומר שאינו חברה או תאגיד, יכול להגיש בקשה לחדלות פירעון יחיד באמצעות עורך דין או שלא באמצעותו. הבקשה מוגשת לאפוטרופוס הכללי הממונה על

קיבלתי הפטר בפשיטת רגל
צו הפטר

קיבלתי הפטר בפשיטת רגל

בהליך של חדלות פירעון ניתן להגיע בסופו של דבר למצב של הפטר מהחובות. רבים הם השואלים: "קיבלתי הפטר בפשיטת רגל מה זה בדיוק צו הפטר?"

הליך מחיקת חובות
צו הפטר

הליך מחיקת חובות

לצערנו נגיף הקורונה מורגש היטב בכיס של רובם המוחלט של אזרחי המדינה, הממשלה דנה על סגר ובעלי העסקים נכנסים למתח נפשי, רבים שואלים על הליך

Open chat
1
שלום וברכה,
אני כאן אם יש שאלות..
Call Now Button