תביעה בהוצאה לפועל

שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

עו"ד אליהו כהן- טלפון 0545708608

הגשת תביעה בהוצאה לפועל (2)

תביעה בהוצאה לפועל | הגשת תביעה בהוצאה לפועל | תביעה הוצאה לפועל | הליך תביעה בהוצאה לפועל | תביעת חוב בהוצאה לפועל | תביעה על סכום בהוצאה לפועל | תביעת שטר בהוצאה לפועל | רכב בפשיטת רגל

הגשת תביעה בהוצאה לפועל – דברים שחשוב לדעת

כמבוא למאמר נזכיר כי תחת החוק החדש לחדלות פירעון ושיקום כלכלי השתנו מונחים רבים, אך עד שייקלטו המושגים החדשים בשימוש שגור אנו נעשה שימוש גם במושגים הישנים והמוכרים בציבור, אלא שיש להדגיש כי מונחים כגון רשות הגבייה והאכיפה, לשכות התביעה הוצאה לפועל, כונס הנכסים הרשמי, פושט רגל ועוד זכו בחלקם לשמות חדשים וגם לשינוי באופי תפקודם. בסקירה להלן נעניק רקע כללי לגבי הליך תביעה בהוצאה לפועל, אך כמובן שהמאמר אינו מהווה תחליף לייעוץ משפטי, שכן מגוון הנסיבות השונות שמאפיינים כל מקרה מחייבים מתווי פעולה שונים, ולכן ננקוט בהכללה.

תביעה על סכום בהוצאה לפועל

זוכה המצוי במעמד להגיש תביעה על סכום קצוב יכול לפנות ישירות ללשכת ההוצל"פ על מנת לבצע זאת, וזאת בכפוף לסכום התביעה – ישנה מגבלה לגובה התביעה ובהווה עומד סך זה על סביב 75,000 ש"ח. על מנת לעשות זאת על הזוכה ראשית להגיש לנתבע [החייב] התראה לפני הגשת התביעה.

צעד זה נועד לאפשר לחייבים לשלם את חובם או לנקוט בצעדים אחרים להשבת החוב, למשל לנהל משא ומתן עם הזוכה ולהציע מנגנון כלשהו להחזר החוב, הסדר תשלומים וכד'. נציין כי ברוב המקרים של תביעת חוב בהוצאה לפועל ישנן אגרות לתשלום, בהכללה עומדת האגרה במקרה דנן על כ-1% מהחוב [נכון למועד כתיבת שורות אלה, נזכיר שוב כי הסכומים מתעדכנים] וכן יש לה סף מינימלי, נוספת עליה היא אגרת פרוטוקול.

תביעה על סכום בהוצאה לפועל – מהו סכום קצוב ?

בהכללה, סכום קצוב הוא כזה שניתן לחשב בקלות ולהציג כמספר: החישוב אמור להיעשות לפי הרקע לתביעה, ולמשל, חוזה בין הזוכה לחייב בו מתחייב הנתבע לשלם סכום מסוים מדי חודש – זוהי דוגמא למצב בו קיימת ראייה כתובה המעידה על החוב. דוגמא נוספת היא תביעה מכוח עילה חוקית – ולמשל, הרשות המקומית יכולה להגיש תביעה על סכום בהוצאה לפועל בגין השתמטות מתשלום ארנונה, למשל, וכך יכולה גם המדינה לפתוח הליך תביעה בהוצאה לפועל כנגד משתמטים מתשלום אגרות וכד'.

נסכם אם כך: הגשת תביעה בהוצל"פ יכולה להיעשות על ידי אדם או יישות הזכאים לקבל מהחייב סכום 'קצוב' [כאמור לעיל] מכוח התחייבות או חוזה כתובים [ראייה בכתב לקיום החוב] או מכוח חוק כלשהו [המדינה].

תביעה הוצאה לפועל – כך זה נעשה

הבקשה שתגישו הנה לביצוע תביעה על סכום קצוב ולמתעניינים מומלץ לעיין בטופס 203 וממנו ללמוד יותר על התוכן הנחוץ. עליכם לשלוח לנתבע התראה על כוונתכם להגיש כנגדו תביעת חוב בהוצאה לפועל. על ההתראה להישלח בדואר רשום בתוספת אישור מסירה. על נושא 'המצאת ההתראה כדין' ניתן לכתוב רבות, שכן ישנם מקרים בהם לא ניתן לאתר את החייב או שהוא משתמט מקבלת דבר הדואר או מסרב לחתום. לטובת כך קיימים מנגנונים שבסופם ייחשב החייב כמי שהומצאה לו ההתראה כדין [למשל, פקיד הדואר יכול להוסיף הערה שהנמען סירב לקבל או לחתום על דבר הדואר] וכמובן נזכור שיש חייבים המיוצגים ע"י עורך דין פשיטת רגל באשדוד או אחר.

הגשת בקשה לביצוע תביעה על סכום קצוב ללשכת ההוצאה לפועל: השלב הבא.

במידה וחלפו 30 יום מיום ההמצאה כדין תוכלו להגיש בקשה לביצוע התביעה [כאמור לעיל בהקשר לטופס 203]. על בקשתכם לכלול כתב תביעה המפרט טענות ועובדות רלוונטיות: זכרו שעל עובדות אלו להקים עילת תביעה כנגד החייב. לכך תצרפו את הראייה בכתב עליה דיברנו קודם [חוזה למשל או לגבי תביעת שטר בהוצאה לפועל את שטר החוב] וכן העתק מההתראה לפני תביעה אותה המצאתם [שלחתם כנדרש] לחייב, יחד עם אישור המסירה או התייחסות רלוונטית אחרת לנושא המצאת ההתראה, ובנוסף, במידה והשיב החייב לפנייתכם עליכם לצרף גם זאת. לכך מצטרף אישור ממשרד הפנים בו מעודכנים פרטי החייב, כתובתו ועוד, בתלות בצדדים להליך.

נוסיף כי ניתן להגיש תביעה כזו בכל לשכות ההוצאה לפועל בישראל וכן ישנה דרך להוציא לפועל מספר תביעות כאלו נגד אותו חייב במסגרת תיק יחיד.

המשך הליך תביעה בהוצאה לפועל

בקשתכם נתקבלה וכעת תשלח לשכת ההוצאה לפועל אזהרה לחייב ולפיה עליו לשלם את חובו הקצוב, או לבקש מההוצל"פ צו תשלומים, או לבחור להתייצב לחקירת יכולת במהלך 30 יום מקבלת האזהרה. כמו כן יוזהר החייב שייתכן ומעמדו יהפוך ל'חייב בעל יכולת המשתמט מתשלום חובותיו', מעמד המאפשר הטלת מגבלות שונות כפי שפירטנו במאמר שהוקדש לנושא זה. בפני החייב עומדת האפשרות להתנגד לתביעה, לטעון טענת 'פרעתי' או כמובן לשלם את החוב דרך ההוצל"פ. בתום התקופה שמקצה החוק ניתן לפתוח בביצוע התביעה ולנקוט הליכים בשטח, ובין השאר עיקולים והטלת הגבלות על החייב.

תביעת חוב בהוצאה לפועל. סיכום

תיארנו בקצרה מה נדרש מאדם או גוף שעומדת לו עילת הגשת תביעה בהוצאה לפועל, ומהם בהכללה השלבים הנחוצים. כמובן שכדי להשיג את התוצאות הטובות ביותר כדאי להיות מלווים ע"י עורך דין הוצאה לפועל אשדוד, שכן לכל צעד יש השלכות שונות וניהול משפטי נכון יבטיח הליך יעיל, זריז וכזה שיגן עליכם מכל צד להליך בו תהיו. אנו כתמיד לרשותכם לטובת כל שאלה והתייעצות גם לגבי חייב מוגבל באמצעים איחוד תיקים ועוד.

השאר תגובה

עורך דין הוצאה לפועל אשדוד אליהו כהן

עו"ד אליהו כהן

עו"ד אליהו כהן בעל ניסיון רב ומתמחה בתחום חדלות הפירעון, פשיטת הרגל ,הוצאה לפועל.
עורך הדין אליהו כהן חבר בלשכת עורכי הדין משנת 2010, בעל ניסיון של למעלה מ-10 שנים במשרדי עורכי דין שונים העוסקים בתחום חדלות הפירעון והוצאה לפועל.

עורך דין
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest

מאמרים

בקשת חדלות פירעון
חדלות פירעון

בקשת חדלות פירעון

אם סך כל חובותיכם עומדים על סכום של מעל 150,000 ₪, אתם יכולים לפתוח תיק ולבקש בקשת חדלות פירעון. את הבקשה מגישים לכונס הרשמי שהוא

חדלות פירעון יחיד
חדלות פירעון

חדלות פירעון יחיד

חייב יחיד, כלומר שאינו חברה או תאגיד, יכול להגיש בקשה לחדלות פירעון יחיד באמצעות עורך דין או שלא באמצעותו. הבקשה מוגשת לאפוטרופוס הכללי הממונה על

קיבלתי הפטר בפשיטת רגל
צו הפטר

קיבלתי הפטר בפשיטת רגל

בהליך של חדלות פירעון ניתן להגיע בסופו של דבר למצב של הפטר מהחובות. רבים הם השואלים: "קיבלתי הפטר בפשיטת רגל מה זה בדיוק צו הפטר?"

הליך מחיקת חובות
צו הפטר

הליך מחיקת חובות

לצערנו נגיף הקורונה מורגש היטב בכיס של רובם המוחלט של אזרחי המדינה, הממשלה דנה על סגר ובעלי העסקים נכנסים למתח נפשי, רבים שואלים על הליך

הגשת תביעה בהוצאה לפועל (2)
גביית חוב בהוצאה לפועל

תביעה בהוצאה לפועל

תביעה בהוצאה לפועל | הגשת תביעה בהוצאה לפועל | תביעה הוצאה לפועל | הליך תביעה בהוצאה לפועל | תביעת חוב בהוצאה לפועל | תביעה על

Call Now Button
Open chat
1
שלום וברכה,
אני כאן אם יש שאלות..